O nás

„Keď som ja bol v tvojom veku...“ „Za našich čias...“ „U nás za mlada...“ Každý z nás už určite počul minimálne jednu obmenu týchto viet od prarodičov, starých rodičov alebo mamy, či otca. Niekto by im bez rozmyslu odpovedal, že sa narodili a žili v dobe kamennej, a tak sa to neráta. No aj napriek príbehom z ich detstva a dospelosti, kde nám rozprávajú o tom, koľko ich bolo doma a ako sa tlačili na posteli, ako išli po mlieko do vedľajšej dediny, ako ich vyhnali von s husami, či koľko času trávili na čerstvom vzduchu hraním rôznych hier až kým sa nezotmelo, všetky ich rozprávania v sebe nesú pospletané vlákna doby, v ktorej žili. A hoci ju niekto môže označiť nesprávne, v jednom sa predsa len nemýli.

Doba to bola iná, ako dnes. Režim bol iný. Bola totalita, ktorej moc zasahovala do každého jedného života, či už v dobrom, alebo zlom zmysle slova. A pretože naše životy nie sú nikdy naše vlastné, ale od prvého nádychu až po posledný výdych prepletené s ostatnými, s minulosťou a prítomnosťou, každým zločinom a dobrým skutkom vytvárajúce našu budúcnosť, musíme najprv nahliadnuť do toho, čo bolo, aby sme vedeli zlepšiť, čo bude.

Preto sme sa my, šesť kamarátok a študentiek Evanjelického gymnázia Jana Amosa Komenského rozhodli pred niekoľkými mesiacmi spestriť si náš školský rok a zapojiť sa do projektu Po stopách totality pod záštitou Nadácie Milana Šimečku. Spolu by sme chceli pomaly rozpletať vlákenká režimu príbehmi a správami od ľudí, ktorí to zažili, komiksami a rôznym obsahom, čo sa bude líšiť od jednotvárnych textov v učebniciach a priblížili tak nielen sebe, ale aj vám všetkým, aké to kedysi bolo a akú moc táto doba v životoch mnohých ľudí mala.

Nájsť nás môžete aj na sociálnych sieťach

Kontaktovať nás môžete takisto na mail: prenasledujemetotalitu@gmail.com