(Ne)pijeme socializmus?

Granko

Viete vôbec prečo práve názov Granko? GRANulované KakaO, spojenie slov, ktoré vystihujú zmes, ktorá je v spojení s teplým mliekom jedinečná svojou sladkou chuťou a vôňou. A bezpochyby sa nám spája s detstvom a studenými ránami, aké sú typické pre tento čas roka. Boli by sme ale bez kakavka, ak by nápad naň nevznikol roku 1976 po vzore zahraničnej firmy Bensdorp. Odkedy sa začalo v roku 1979 vyrábať, získalo niekoľko ocenení. Dokonca získalo aj cenu za Obal roku a kedysi sa vyrábalo s banánovou, jahodovou, broskyňovou a čučoriedkovou príchuťou. Nielen dnes značky experimentujú, no podľa toho, že dnes má Granko iba jednu príchuť, môžeme usúdiť, že práve tú si ľudia obľúbili najviac. Určite ste si už všimli retro edíciu, kde je na obale malé dievčatko. Je to fotka dcéry pána Karla Fojtu z propagačného oddelenia Pražskej čokoládovni. Viete si predstaviť, že by ste na obale boli Vy, Vaši rodičia, či starkí ako malí? Dnes však už väčšinou vidíme len biely hrnček s červenými bodkami, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou kakaa Granko.

Kofola

Kto by nepoznal kolový nápoj Kofola? Za pradeda by sa mohol považovať Gustav Hell, opavský lekárnik, ktorého rodina vyrábala rôzne výrobky s extraktom semien koly. V roku 1952 sa založil podnik, ktorý neskôr dostal za úlohu vytvoriť česko-slovenský nápoj, ktorý by mohol konkurovať tým západným. Dva roky trvalo tímu, kým prišli na správnu formulku a vytvorili tak sirup KOFO zo štrnástich bylinných a ovocných látok s kofeínom, ktorá sa používa až dodnes. Aj napriek meniacemu sa logu, obalom, majiteľom a poklesu predaja po nežnej revolúcii, kedy všetci siahali po zahraničných značkách ju nájdeme na pultoch v obchodoch aj dnes, dokonca tohtoročná letná sezóna bola najúspešnejšia. Teraz je síce zima, ktorú trávime zababušený doma pod dekami pri filmoch, no kto z Vás si vie predstaviť Vianoce bez jedinečnej reklamy ne, ne, ja nemusím, ja už ho vidím...?

Pigi čaj

Kedysi bol tento čaj jediným porciovaným čajom na našom trhu. Za 57 rokov sa skoro vôbec nezmenil. Tie malé zmeny boli drobné obmeny v receptúre kvôli dostupnosti surovín, či kaligrafia (písmo) na obale. Slovenské škatuľky si však stále zachovali svoj retro nádych a veľmi sa podobajú na svoju prvú verziu, čo sa však o tých českých nedá povedať. A viete odkiaľ niekto zobral názov Pigi a označil ním práve tento čierny čaj? Pigi je slovenskou verziou skratky P.G. -> Pekoe Golden. Ide o označenie, ktoré hovorí o vzhľade a veľkosti čajových lístkov. Pigi čaj určite poznajú v každej domácnosti, skupina Zenit o ňom dokonca aj naspievala pesničku, ktorú si môžete vypočuť na https://youtu.be/DLsPdSKb7lA .

Vinea

Zmes tímu pre Vinárske závody v Pezinku, ktorá mala byť zdravšou alternatívou zahraničným kolovým a citrusovým nápojom sa výskumníkom rozhodne vydarila. V roku 1974 bola uvedená do výroby, no po páde komunizmu jej hrozil koniec. Druhý dych jej vrátilo až vinárstvo Vitis Pezinok, ktorému vďačíme, že sme ju mohli aj my ochutnať. Vďaka spojeniu s Kofolou sa jej dostupnosť rýchlo zvýšila a odvtedy sa vykúpilo už pár limitovaných edícií, či sa vyrobili nové príchute, no typická biela a červená ostáva.